Zábřeh

Boxy pro úschovu kol, koloběžek a kočárků „Bikesafebox“ v areálu MŠ U Lesa, Ostrava-Zábřeh

Anotace projektu

Bezpečnost, úschova, podpora zdravého životního stylu - to jsou cíle, které budou splněny po vybudování BikeSafeBoxu v areálu MŠ U Lesa.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Hlavní myšlenka projektu je vybudovat „Bezpečnou úschovu pro kočárky, kola a koloběžky“ - BikeSafeBox v areálu MŠ U Lesa. Návštěvníci školky, zaměstnanci a také veřejnost, která navštěvuje místní dětské hřiště v mimořádné provozní době, si tak budou moci uschovat své „dopravní prostředky“ a kočárky. BikeSafeBox bude mít čtyři samostatné boxy celkem pro osm kol a prostřední box s ovládacím terminálem, který bude kompatibilní s čipy, využívané v MŠ, a zároveň bude možno využít uzavření a otevření boxu přes mobilní aplikaci v případě návštěvy veřejnosti na dětském hřišti. Komplet boxů bude sloužit pro uskladnění kol a koloběžek, které jsou majetkem MŠ, rodičům přivádějícím své děti do MŠ a dále bude využíván a otevřen pro návštěvníky v rámci provozních hodin dětského hřiště MŠ U Lesa. Z důvodu zajištění bezpečnosti a dodržení požadavků na estetiku je nezbytné, aby box splňoval následující požadavky: - konstrukce boxů bude samonosná a lze ji velmi snadno přemístit pomocí nákladního automobilu s hydraulickým ramenem; - konstrukce bude mít vlastní podlahu bez nutností kotvení k podloží; - dveře budou otočné do boxu; - box bude disponovat vnitřní zásuvkou pro uložení věci (cyklistická helma, batoh, doplňky); - řídící sestava bude obsahovat uprostřed řídící box, ve kterém je obsažena veškerá elektronika, ovládací panel, platební technologie, baterie, solární panel či kompresor; - box umožní vodorovné uložení kol; - bude obložen dřevoplastem v barvě šedé (menší náročnost na údržbu), epoxidový nátěr tototžné barvy jako fasáda (oranžovo-žlutá).

Popis projektu

Vzhledem k rozvoji alternativní dopravy se zaměřením ke zdravému životnímu stylu a také nedostatku místa pro úschovu kočárků, koloběžek a kol bych ráda navrhla umístění BikeSafeBoxu v areálu MŠ U Lesa v ulici P. Lumumby v Ostravě-Zábřeh. Hlavní myšlenka tohoto projektu je vybudovat „Bezpečnou úschovnu pro kočárky, kola a koloběžky - BikeSafeBox“ v areálu MŠ U Lesa. Návštěvníci školky, zaměstnanci a také veřejnost, která navštěvuje místní dětské hřiště v mimořádné provozní době si tak budou moci uschovat své „dopravní prostředky“ a kočárky. BikeSafeBox bude mít čtyři samostatné boxy celkem pro osm kol a prostřední box s ovládacím terminálem, který bude fungovat s čipy, které se využívají v MŠ, a zároveň bude taky možno využít uzavření a otevření boxu přes mobilní aplikaci v případě návštěvy veřejnosti místního dětského hřiště. Komplet boxů bude využíván a otevřen pro návštěvníky v rámci provozních hodin dětského hřiště MŠ U Lesa. Konstrukce sestavy boxů je navržena tak, aby bylo box možné snadno přemístit a postavit na jakýkoliv terén. Stavební úpravy místa nejsou nutné. Konstrukce boxů je samonosná a lze ji velmi snadno přemístit pomocí nákladního automobilu s hydraulickým ramenem. Řídící sestava obsahuje uprostřed řídící box, ve kterém je obsažena veškerá elektronika, ovládací panel, platební technologie, baterie, solární panel či kompresor. Povrchová úprava boxu bude barevně korespondovat se stávající fasádou, aby výrazně nenarušovala vzhled budovy a okolí. Obložení zadní stěny BikeSafeBoxu bude z dřevoplastových prken (delší životnost a menší náročnost údržby) v šedé barvě s tím, že otevírací dveře budou v barvě oranžové (dle fasádní barvy MŠ) a budou otočné do boxu. V řídícím boxu je umístěná gelová trakční baterie, jejíž životnost je cca 5 let. Baterie bude napájena solárním panelem. Tímto není box závislý na elektrické síti a může se umístit popř. přemístit kdykoliv. Cíl vybudování BikeSefeBoxu je nejen ochránit vlastněný majetek (kolo, kočárek, koloběžka) před zcizením, ale také podpořit tímto zdravý životní styl.