Hrabůvka

Parčík mezi paneláky

Anotace projektu

Přeměna starého betonového nevyužívaného hřiště na ploše před poliklinikou na parčík pro relaxaci. Lavičky, vyvýšený záhon a truhlíky s květinami, pružinová houpačka, chodník na kreslení pro děti, odpadkový koš.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Proměnu využijí všichni. Dospělí, maminky s dětmi, na lavičkách posedí sousedé i starší lidé. Ve stínu stromů mohou relaxovat o to lépe, když ve dnech volna či podvečer utichne částečně ruch z přilehlé dopravní tepny. Každý, kdo po rušném dni i během něj chce chvíli posedět, číst knížku nebo Jižní listy, děti pokreslit křídou chodník, návštěvník polikliniky po injekci. Schovat se před sluncem v parném létě. Zejména v době, kdy se kolem těchto výškových domů bude budovat další trasa cyklostezky, ocení nesportovci, že je tady také něco pro ně.

Popis projektu

Staré betonové hřiště, sporadicky využívané, po dešti proměněné v menší jezero, vybízí k proměně v odpočinkový kout pod výškovými bytovými domy. Jedná se o prostředí v těsném sousedství frekventované dopravní komunikace a rozlehlé pěší zóny. Kde účelově i esteticky chybí malý park, který nahradí dnešní betonovou plochu a zpříjemní den dospělým i dětem a také klientům z nedaleké polikliniky. V těsné blízkosti je kulaté betonové pískoviště bez písku a tři zteřelé lavičky, ale jsme rádi, že ještě drží a dá se na nich sedět. Při pohledu na lokalitu z výšky (viz foto) je patrné, jak velkou plochou betonu tento úsek obce disponuje. Malá část, relaxačně upravena, může zvednout náladu člověka i estetický vzhled tohoto centra Hrabůvky a nenásilně se propojí s linií směrem k poliklinice. Pozemek patří městu a je spravován městským obvodem.