Co je nového?

  • Úvod
  • Co je nového?
  • Správný čas pro podávání návrhů na zlepšení života v našem obvodu je tady!

Správný čas pro podávání návrhů na zlepšení života v našem obvodu je tady!

Už 7. ročník participativního rozpočtu Náš Jih odstartoval. Od 1. května do 30. června můžete na radnici posílat své nápady, a to buď elektronicky prostřednictvím formuláře, nebo papírovou formou. Tištěný formulář je k nalezení v květnovém vydání Jižních listů. Pokud je to ale možné, budeme rádi za elektronické podání návrhu. Nejen, že nám tím velmi usnadníte administraci celého návrhu, ale také šetříte životní prostředí.

I letos jsme na nápady občanů vyčlenili 10 000 000 korun. Jejich využití můžete navrhnout, o jejich finálním rozdělení pak rozhodnete v podzimním hlasování. „Jako v každém roce jsme zvědaví, s jakými návrhy obyvatelé přijdou. Vždy s objeví něco originálního, ale jsme moc rádi za každý nápad, protože jen potvrzuje, že lidem není jedno, kde žijí, a chtějí se do dění kolem sebe aktivně zapojit,“ řekla místostarostka Hana Tichánková. Inspiraci lze najít všude kolem sebe, nějakou jsme pro vás připravily i zde.

Co všechno by měl návrh obsahovat? Základní požadavky jsou uvedené v zásadách pro realizaci participativního rozpočtu. Váš nápad musí být umístěný na pozemku ve správě obvodu, nesmí směřovat například do bytového fondu, či se týkat vybudování parkoviště. Jeho maximální hodnota může být až dva a půl milionu korun. Při zpracování návrhu myslete i na to, že veškeré údaje budou sloužit nejen pracovníkům radnice k posouzení jeho proveditelnosti, ale hlavně hlasujícím, aby nápad podpořili. Návrh proto musí být popsaný co nejpřesněji a měl by obsahovat i nějaké obrázky, mapu, fotografie místa či vizualizace. Povinnou přílohou je pak podpisový arch, na kterém 15 spoluobčanů vyjádří předkládanému nápadu podporu, a alespoň základní rozpočet na realizaci nápadu. S tvorbou rozpočtu vám může pomoct přehled cen nejčastěji se objevujících položek. Přehled je pouze orientační a obsahuje například jen cenu konkrétního kusu mobiliáře či vybavení dětského hřiště. V částce nejsou započítány související práce, proto je vždy nutné počítat s nějakou sumou navíc, aby byla pokryta například montáž prvků, zarovnání, příprava terénu a podobně.

„Chtěli bychom také ocenit snahu všech, kteří svůj nápad zpracují a pošlou ho k nám na radnici, proto připravujeme cenu pro jednoho z navrhovatelů. Tvorba návrhu je do značné míry kreativní proces, zvolili jsme tedy sadu kreativních potřeb od společnosti Koh-i-noor. Věřím, že se bude výherci líbit,“ uzavřela místostarostka Tichánková a dodala, že losování výherce se uskuteční po ukončení podávání návrhů. Tedy na začátku letních prázdnin.

Případné otázky zodpoví, radu či pomoc se zjištěním pozemku a přípravou návrhu vám poskytne koordinátorka projektu Náš Jih Tereza Kašingová. A to buď prostřednictvím e-mailové adresy tereza.kasingova@ovajih.cz či telefonního čísla 720 952 981. Je také možné domluvit si online schůzku nebo v pondělí a ve středu schůzku přímo na radnici.