Zábřeh

Dotáhni kolečko! | Z7

Informace o projektu

Na začátku února se uskutečnila schůzka s autorem projektu, kde jsme si doupřesnili, jak bude box vypadat a co bude jeho obsahem. Na základě toho vytvoříme poptávku, kterou rozešleme potenciálním zhotovitelům.

Anotace projektu

Projekt „Dotáhni kolečko!“ je první pomocí pro inlinisty, cyklisty i koloběžkáře. V rámci ostravských cyklo/inline stezek a skate parků bychom rádi instalovali tzv. servis boxy se základním vybavením pro akutní opravu dopravního prostředku.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Servis box Dotáhni kolečko! je služba dostupná komukoli a takřka kdykoli. Služba bude primárně využívána v období březen až říjen. Co se týče četnosti využívání služby, v celospolečenském zájmu je veřejným tajemstvím, aby byla služba využita co nejméně. V případě poruchy však bude vždy k dispozici pro každého.

Popis projektu

Obsah servis boxu „Dotáhni kolečko!“ by měl sestávat ze základního nářadí a náhradních dílů pro akutní opravu jako jsou imbusové klíče, šroubováky (plochý/křížový), šroubky, osičky, starší kolečka na dojezd, starší ložiska, lepení na duši, páky na sražení duše apod. Tyto komponenty by byly přehledně zařazeny v přihrádkách dle druhu či velikosti. Na lícní straně každé přihrádky by byl připevněn vizuální návod, jak na danou opravu.

Primárním cílem projektu je poskytnout obyvatelům „první pomoc“ při poruše dopravního prostředku. Sekundárně přichází v úvahu i myšlenka vzájemné reciprocity. Tzn. lidé, kteří službu využijí mohou na oplátku při další návštěvě tento či jiný servis box „Dotáhni kolečko!“ doplnit o některý z výše zmíněných náhradních dílů, jež jim doma překáží. Myšlenka je umocněna trefným mottem: „Dnes jsem Ti pomohl, příště mi to můžeš vrátit!“ Tímto způsobem lze zajistit nepřetržitý systém samozásobování náhradními díly. Z dalších možností kontroly a zpětné vazby přichází v úvahu sociální síť Facebook. Všichni, kteří službu využili, by ji mohli ohodnotit, ale také upozornit na nedostatky či poškození.

Projekt servis boxů „Dotáhni kolečko!“ je nápadem 1. bruslařského klubu Buď Inline Ostrava, z. s. , který bude boxy doplňovat. Dlouhodobě bojujeme s úzkou členskou základnou, proto bychom na projektu rádi participovali alespoň formou našeho loga s doporučením a informacemi ohledně inline bruslení, a tak zajistili jednak větší povědomí o našem klubu a činnosti, ale také tímto způsobem poskytovali bezplatnou a trefnou pomoc rekreačním sportovcům.