Zábřeh

Na kole, ke škole | Z8

Anotace projektu

Realizace elegantního kvalitního krytého stání pro cca 10-12 kol s vegetační střechou suchomilných rostlin.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Kryté stání je možné využívat celoročně, bez jakéhokoliv omezení.

Popis projektu

Využití jízdního kola na krátké vzdálenosti patří mezi nejrychlejší způsob dopravy. Studie dokázaly, že 15 minut šlapání do pedálů snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, v těle rozproudí krev, zlepšuje naši náladu a zvyšuje motivaci. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu přináší lepší kondičku a tím pádem i imunitu. Jízda do a ze školy má pozitivní vliv na náš mozek – zlepšuje poznávací schopnosti, koncentrovanost či postřeh. Kolo šetří čas a přináší nezávislost, nehledě na nejekologičtější způsob přepravy. Abychom pro žáky, zaměstnance a návštěvníky školy vytvořili podmínky pro vyšší využívání jízdního kola na cestu za vzděláním či do zaměstnání, cílem návrhu je realizace kvalitního zabezpečení, instalace krytého stání pro kola v prostranství před ZŠ Kosmonautů 15, Ostrava–Zábřeh.

Kolo už není dopravní prostředek chudých – a design by na to měl reagovat. Elegantní přístřešek na kola nekompromisního dynamického tvaru kombinujícího ocelovou nosnou konstrukci, střechu s extenzivní vegetační vrstvou, boční stěny z kaleného skla, ocelové stojany s gumovým opěrníkem. Přístřešek na kola Edge bude pro cca 10-12 kol, které si pak majitel uzamkne svým zámkem.

Střecha s vegetací bude osazena nenáročnými suchomilnými rostlinami. Rostliny vhodné pro úspornou variantu sestávají z odolných druhů rozchodníků, netřesků a některých skalniček. Jsou schopné obstát i v nepříznivých podmínkách jako dlouhodobé sucho a horko, deštivé období nebo mrazivá zima a mají velkou schopnost regenerace.