Výškovice

Dětské hřiště přírodního typu | V4

Informace o projektu

  • únor 2024
    • Příprava projektové dokumentace podle návrhu autora. Návrh dokumentace bude projednán s autorem.

Anotace projektu

Dětské hřiště přírodě blízkého typu na místě roky nepoužívaného a zarostlého tenisového kurtu.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Využití místními obyvateli je doslova zaručeno - v okolí jsou nižší desítky rodin s malými dětmi různého věku. Stávající jedno hřiště v okolí (nepočítám dvě další malá pískoviště) doslova praská ve švech a je na přímém slunci, i když uznávám, že nyní se nad pískoviště dodělalo dodatečné přistínění, ale zbylé hrací prvky jsou mimo toto zastínění a to není zrovna ideální jak pro děti, tak ani pro dohlížející rodiče či prarodiče.

Popis projektu

Tenisový kurt u bytových domů 223/25 a 226/31 na ulici Staňkova je roky nepoužívaný, zarostlý a hyzdí jinak pěkné okolí. Výhodou je zhutněný povrch právě díky původnímu záměru - tenisu. Není tedy třeba složitě budovat podklad nového hřiště „na zelené louce“ a ušetří se spousta peněz.

Tenisový kurt, tedy plocha pro nové dětské hřiště, je skvěle kryta okolními stromy proti přímému slunci, avšak dostatečně osvětlená a odvětraná. Mým záměrem je vybudovat zde dětské hřiště pro všechny věkové kategorie, s překážkami a herními prvky z přírodě blízkých materiálů, ať vše hezky zapadne a nevypadá to moc uměle. Součástí hřiště bude také posezení pro doprovod dětí na hřiště, kolem kterého budou rozmístěny pružinové houpačky a kolotoč. Takové hřiště zde v okolí chybí a je to ideální příležitost využití této plochy (v majetku města, svěřeno pro správu městskému obvodu Ostrava-Jih), která je navíc evidovaná jako sportoviště a rekreační plocha.

Dalším aspektem je bezpečnost okolí - v budce, která u tenisového kurtu fungovala jako drobné zázemí, je nyní využívána pochybnými existencemi jako noclehárna.